Faydalı Bilgiler

Türk Kahvesi Nasıl Hazırlanır?

Yazar: Günlük Kahve Kategori: Nasıl Hazırlanır? Tıklama: 8920

İçilen her fincanına ‘’kız isteme’’ ritüellerinden ,   gelecek merakı ile ‘’fal bakma’’ alışkanlıklarına kadar ayrı bir anlam yüklenebilen kahve çeşidi elbette ki ; yüzyıllar önce pişirme yönetimi ve sunumu topraklarımızda keşfedilen Türk Kahvesinden  başkası olamaz. Her ne kadar son yıllarda granül kahve tüketimi yaygınlaşsa da ; en keyifli, en özel anlarımızda tercih edilen yüzlerce yıllık itibarı ile Türk kahvesi olmaktadır.

Kahve Nasıl Saklanır?

Yazar: Günlük Kahve Kategori: Nasıl Hazırlanır? Tıklama: 9030

Kavrulmamış halde kahve, doğru saklama koşullarında yıllarca bozulmadan kalıyor, ama bir kez kavrulduğunda  çabucak bayatlamaya başlayacağından , içmeden kısa bir süre önce öğütülmesi ve  taze tüketilmesi gerekiyor. Bu nedenle, kahvenin, çekildikten sonraki iki hafta içinde tüketilmesi, tüketileceği kadarının satın alınması önerilmektedir.

Filtre Kahve Nasıl Hazırlanır?

Yazar: Günlük Kahve Kategori: Nasıl Hazırlanır? Tıklama: 7576

Güzel bir kahve yapmak için iyi bir french press ve taze çekilmiş kahveye ihtiyacımız vardır. Kullanacağınız suyunda önemi büyüktür. Kireçsiz ve içiminde tadını farkettiğiniz özensiz sularla yapılamaması gerekir. Kendi markanızı kullanarak inanılmaz tadı keşfedebilirsiniz. İsterseniz adım adım kahvemizi hazırlayalım.

Türkiye'de Kahve Yetişir mi ?

Yazar: Günlük Kahve Kategori: Türkiye'de Kahve Tıklama: 8145

Türk kahvesi deyimi dünya literatürüne geçmiştir; ancak ünlenen kahve bitkisi değil, kahvenin yapılış şeklidir. Çünkü Türkiye'de kahve bitkisi yetiştirilmez. Zira, Türkiye'nin iklim koşulları kahve üretimine uygun değildir. 

 

Türk Kahvesinin Tarihi

Yazar: Günlük Kahve Kategori: Türkiye'de Kahve Tıklama: 9598

Bilindiği gibi Osmanlı İmparatorluğu döneminde Suudi Arabistan, Yemen, Mısır gibi kahve yetiştirilen ülkeler devletin sınırları içerisinde bulunuyordu. İşte o dönemde adı geçen yerlerden getirilen kahve çekirdeklerine bağlı olarak kahve yapımı giderek ün kazanmış ve bu literatüre Türk Kahvesi olarak geçmiştir. Yani kısacası ünlü olan kahve bitkisi değil, kahvenin yapılış şeklidir.

Türk Kahvesinin Faydaları

Yazar: Günlük Kahve Kategori: Kahve Hakkında Tıklama: 9222

Aldanmayın ufacık porselen fincanın içinden  göz kırpan  ‘kahve’ rengi köpüğün saflığına... Kokusu ve görüntüsü ile aklımızı çelerken içeriği ile de bakın farkettirmeden neler yapıyor vücudumuzda;